A válságkezelés és a kilábalás európai uniós eszközei, az eddigi válságkezelés tapasztalatai, a közös uniós pénzügyi felügyelet vagy éppen a közös gazdasági kormányzás jövője mostanság legalább annyira izgalmas kérdés Európa-szerte, mint a kohéziós politika jövője. Nem csak az eurózóna tagjai és a még nem eurót használó EU-tagországok számára létfontosságú az európai uniós szint válságkezelés sikere, hanem a tagjelölt országok számára is. A közös gazdasági kormányzásról vagy a közösségi szintű pénzügyi, pénzpiaci felügyelet jövőjéről szóló, élénk nemzetközi viták az év első felében várhatók.
A beszélgetés során előadóink többek között olyan kérdésekre keresik a választ, mint hogy miért van válság az Európai Unióban; melyek a válsággal leginkább érintett országok; képes lehet-e az Európai Unió hatékonyan fellépni a válság kezelésében; hogy létrejöhet-e a fiskális unió; vagy hogy még mindig célszerűnek tűnik-e mindent megtenni az euró mielőbbi magyarországi bevezetéséért
.
Előadók: Dr. Csaba László egyetemi tanár, az Magyar Tudományos Akadémia levelező tagja, a CEU professzora és Dr. Losoncz Miklós egyetemi tanár, az MTA doktora, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem kutatóprofesszora, Jean Monnet-professzor. Vitavezető: Halm Tamás, a Magyar Közgazdasági Társaság főtitkára.
A beszélgetést követő élő chat szerkesztett változata
A beszélgetés résztvevőinek önéletrajzai
Dr. Csaba László
Dr. Losoncz Miklós
Dr. Halm Tamás
Háttéranyagok
Azonosságok és különbségek az európai válságkezelésben
A világgazdasági válság hatása az Európai Unió régi és új kohéziós tagállamaiban
Amerikai Egyesült Államokat – De most rögtön?
Az euró-övezet válságának néhány elméleti tanulsága
A válságkezelés és kilábalás európai uniós eszközei
Gazdasági kormányzás a Gazdasági és Monetáris Unióban (GMU)
Ajánlott oldalak
A sorozat megvalósítását a Külügyminisztérium támogatta.